Aktualności

Zdarzenia drogowe z udziałem rowerzysty – co z odszkodowaniem?

Wiele zdarzeń drogowych, w których chociaż jedna osoba zostaje poszkodowana, odbywa się przy udziale rowerzystów. Według statystyk największe zagrożenie powodują kierowcy samochodów, którzy wymuszają pierwszeństwo na rowerzystach przejeżdżając przez oznaczone przejazdy rowerowe. Co w sytuacji, kiedy to nie kierujący autem, a rowerzysta jest winny spowodowania wypadku?
Potrącenie rowerzysty z winy kierującego autem


Ponieważ człowiek ma niewiele szans w starciu z ciężkim, rozpędzonym samochodem, podczas tego typu kolizji dochodzi do największej ilości uszkodzeń ciała poszkodowanego. Niestety często w wyniku stresu oraz adrenaliny cyklista szybko stwierdza, że nic mu nie dolega i nie decyduje się na wezwanie policji lub sporządzenie oświadczenia o winie sprawcy wypadku. Jest to duży błąd, ponieważ skutki obrażeń mogą być poważne, nawet jeśli w pierwszej chwili wydaje się, że wszystko jest w porządku. Najlepiej profilaktycznie udać się na oddział ratunkowy i wykonać rzetelne badania lekarskie. Na podstawie protokołu policji oraz dokumentacji medycznej poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie, które zostanie wypłacone z OC kierowcy odpowiedzialnego za potrącenie rowerzysty.

Co w sytuacji, gdy sprawca nie posiada OC?

W Polsce każdy kierowca posiadający samochód musi zadbać o jego odpowiednie ubezpieczenie. Pomimo, że polisa obejmująca odpowiedzialność cywilną jest obowiązkowa zdarza się, że jakiś uczestnik ruchu jej nie posiada. Co kiedy w takich okolicznościach dojdzie do wypadku? Czy poszkodowany rowerzysta ma jakąkolwiek możliwość ubiegania się o odszkodowanie? Jak najbardziej! W takim wypadku odszkodowanie wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Warto skorzystać z usług KBORU, które będzie reprezentować poszkodowanego domagając się odszkodowania adekwatnego do powstałych podczas zdarzenia szkód. Warto skorzystać z usług KBORU, które będzie reprezentować poszkodowanego domagając się odszkodowania adekwatnego do powstałych podczas zdarzenia szkód.

Co w sytuacji, gdy sprawcą wypadku jest rowerzysta?

W takim przypadku sprawa jest znacznie bardziej złożona, ponieważ rowerzyści nie są zobligowani prawnie do wykupowania ubezpieczeń OC lub NNW. Gdy auto zostanie uszkodzone przez cyklistę, poszkodowany kierowca ma prawo ubiegać się o rekompensatę za poniesione straty składając pozew cywilny przeciwko poruszającej się rowerem osobie. Gdy rowerzysta posiada ubezpieczenie OC, wtedy odszkodowanie powinno zostać wypłacone z jego polisy, jednak tylko do kwoty, która jest przewidziana w umowie.

 

 

Udostępnij Znajomym:

Krajowe Biuro Obsługi Roszczeń Ubezpieczeniowych Sp. z o.o.

Mickiewicza 63,
01-625 Warszawa

tel. 22 256 53 00
fax: 22 256 53 05

Godziny pracy:

pn-pt od 9.00 do 17.00

kontakt
Aktualności