Aktualności

Złamanie nogi w wypadku. Czy należy się odszkodowanie?

Brak ostrożności kierowcy przy przejściu dla pieszych skutkuje potrąceniem kobiety w ciąży. Brak ostrożności kierowcy na przejściu dla pieszych skutkuje potrąceniem kobiety w ciąży W grudniu 2017 roku doszło do potrącenia pieszego na pasach w wyniku nie zachowania ostrożności przez kierowcę. Poszkodowana kobieta w ciąży w średnim wieku doznała podczas

Bardzo często podczas wypadków komunikacyjnych poszkodowani są kierowcy i/lub pasażerowie. Obrażenia mogą być lekkie lub poważniejsze. Niezależnie od rodzaju urazu, poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie.

Kiedy należy się odszkodowanie powypadkowe?

Odszkodowanie powypadkowe przyznawane jest za poważne urazy ciała, złamania żeber czy kończyn dolnych oraz górnych. Wypłaca się je z polisy OC sprawcy wypadku, ale poszkodowany może ubiegać się także o rekompensatę finansową za poniesione szkody zdrowotne z własnego ubezpieczenia NNW. W przypadku ubezpieczenia NNW poszkodowany może otrzymać tylko takie świadczenia na jakie umówił się z Zakładem Ubezpieczeń zawierając umowę ubezpieczenia.

Inaczej funkcjonuje to w przypadku odszkodowań uzyskiwanych z ubezpieczenia oc posiadacza pojazdu mechanicznego. Zakres świadczeń należnych wszystkim poszkodowanym wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

To, jak wysokie będzie odszkodowanie, zależy od skomplikowania urazu. Istotnym jest, ile kości zostało złamanych; czy jest to złamanie otwarte, czy zamknięte; czy wystąpiło przemieszczenie kości. Ważne jest też określenie sposobu leczenia – czy wystarczyła rekonwalescencja domowa, czy może konieczne było przeprowadzenie operacji i dłuższy pobyt w szpitalu. Następnie – czy po operacji wystąpiły powikłania zdrowotne. To na podstawie badań lekarskich można ocenić, czy złamanie nogi w wypadku komunikacyjnym było groźne. Jeśli po leczeniu podjęto się rehabilitacji – ważny jest też czas jej trwania. Im leczenie było dłuższe i bardziej skomplikowane, tym wyższe może być odszkodowanie.

Ubezpieczyciel opiera się na tabelach norm oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu. Każdy rodzaj urazu ma przypisaną procentową wartość. Ale to nie wszystko. Znaczenie ma także to, ile kosztowało leczenie – ubezpieczyciel bierze pod uwagę zarówno koszt leków, pobytu w szpitalu, cenę zabiegów rehabilitacyjnych. Kolejna ważna sprawa dotyczy tego, czy uraz ma wpływ na życie poszkodowanego. Zwykłe złamanie nogi wymaga założenia gipsu na dłuższy okres – przez to poszkodowany nie może szybko i sprawnie wykonywać codziennych czynności, nie może samodzielnie jeździć samochodem, często konieczna jest także tymczasowa rezygnacja z hobby. Ubezpieczyciel musi uwzględnić wszystkie te kwestie podczas ustalania wysokości odszkodowania za złamaną nogę.

Dochodzenie odszkodowania za złamaną nogę

Często dochodzenie odszkodowania bywa skomplikowane – zdarza się, że ubezpieczyciele wyznaczają kwotę, którą osoba poszkodowana uważa za zbyt niską. Problemy dotyczą również długiego czasu oczekiwania na przyznanie pieniędzy. W takich sytuacjach można zgłosić się do Krajowego Biura Obsługi Roszczeń Ubezpieczeniowych, które wspiera poszkodowanych w uzyskaniu odpowiedniej rekompensaty finansowej za urazy powstałe w wyniku wypadku komunikacyjnego

 

 

 

Udostępnij Znajomym:

Krajowe Biuro Obsługi Roszczeń Ubezpieczeniowych Sp. z o.o.

Mickiewicza 63,
01-625 Warszawa

tel. 22 256 53 00
fax: 22 256 53 05

Godziny pracy:

pn-pt od 9.00 do 17.00

kontakt
Aktualności